Gdynia 2008 r.
Statut
Polskiego Towarzystwa Medycyny i Techniki Hiperbarycznej
Rozdział I
Postanowienia Ogólne
§ 1.
Polskie Towarzystwo Medycyny i Techniki Hiperbarycznej (PTM i TH) zwane dalej „Towarzystwem” jest interdyscyplinarnym, dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem pracowników medycyny i techniki hiperbarycznej, nurków oraz osób zainteresowanych problemami nurkowania i hiperbarii. Towarzystwo działa na podstawie przepisów ustawy – Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 1989 r. nr 20, poz. 104) i niniejszego statutu i z tego tytułu posiada osobowość prawną. Siedzibą Towarzystwa jest miasto Gdynia.
Czas trwania Towarzystwa jest nieograniczony
§ 2.
Towarzystwo swoim działaniem obejmuje obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Aby właściwie realizować swe cele może ono prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Towarzystwo ma prawo powoływania sekcji i kół w granicach dopuszczonych prawem, służących realizacji celów Towarzystwa. Towarzystwo może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym zakresie i charakterze działania, zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym.
§ 3.
Towarzystwo posługuje się emblematem stanowiącym załącznik 1 do statutu, wyróżniającym je wśród innych organizacji. Zmiana emblematu wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia Członków podjętej na wniosek Zarządu Towarzystwa
§ 4.
Przy realizacji celów Towarzystwo opiera się na społecznej pracy organizacyjnej członków. Ma jednak prawo zatrudniać pracowników, w tym, spośród własnych członków, do prowadzenia swych spraw.
§ 5.
Towarzystwo posiada odznakę organizacyjną. Wzór odznaki stanowi załącznik 2 do statutu. Towarzystwo może ustanawiać wyróżnienia i odznaki honorowe i nadawać je członkom Towarzystwa i innym osobom fizycznym, osobom prawnym oraz instytucjom zasłużonym dla celów realizowanych przez Towarzystwo lub dla samego Towarzystwa. Ustanawianie wyróżnień i odznak, o których mowa w ust. 2 oraz ich nadawanie należy do kompetencji Zarządu Towarzystwa. Ustanawia się godność Honorowego Prezesa PTM i TH. Godność tę nadaje się byłym Prezesom Zarządu Towarzystwa szczególnie zasłużonym dla rozwoju Towarzystwa.
Rozdział II
Cele i środki działania
§ 6.
Celem Towarzystwa jest:
rozwijanie wiedzy oraz podnoszenie poziomu naukowego i kwalifikacji zawodowych pracowników medycyny, techników i innych członków Towarzystwa, kształtowanie postaw społecznych i etycznych, rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających jak najszerszemu propagowaniu wiedzy oraz osiągnięć dotyczących medycyny i techniki hiperbarycznej w Polsce i poza granicami kraju;
dostarczanie bieżących naukowych informacji mających na celu promocję zdrowia, ochronę zdrowia i życia nurków sportowych, zawodowych i wojskowych; rozwój badań nad terapią tlenem hiperbarycznym oraz unowocześnianie sposobów medycznych i technicznych leczenia hiperbarią, dostarczanie wskazówek i wytycznych do pracy i prowadzenia badań przez lekarzy i naukowców w dziedzinie medycyny i techniki hiperbarycznej;
szerokie upowszechnianie wiedzy oraz osiągnięć naukowych w dziedzinie medycyny i techniki hiperbarycznej; wytwarzanie atmosfery koleżeńskiej współpracy, zaufania i wzajemnego szacunku między członkami Towarzystwa; przyczynianie się do promocji polskich osiągnięć poza granicami kraju;
wspieranie organizacyjne i rzeczowe osób fizycznych i jednostek organizacyjnych, które podejmują wyżej wymienione działania. Upowszechnianie kultury fizycznej, sportu i rekreacji w wodzie.
§ 7.
Towarzystwo realizuje swe cele przez:
organizowanie zjazdów, konferencji i posiedzeń naukowych, organizowanie i udzielanie pomocy w zakresie doskonalenia zawodowego pracowników medycyny, techników i innych osób zainteresowanych nurkowaniem i hiperbarią, również w formie odpłatnej organizowanie konkursów na prace naukowe z zakresu nurkowania i hiperbarii oraz przyznawanie nagród, wielostronne prowadzenie działalności naukowej, popularnonaukowej i wydawniczej, utrzymywanie kontaktów z krajowymi i zagranicznymi organizacjami naukowymi i społecznymi, współdziałanie z organami administracji państwowej, samorządem terytorialnym, uczelniami akademickimi, instytucjami samorządu zawodowego lekarzy i techników oraz innymi organizacjami społecznymi, współpracę i wzajemną pomoc członków Towarzystwa; współpracę z osobami i instytucjami w zakresie zbierania informacji i wymiany doświadczeń w dziedzinie medycyny i techniki hiperbarycznej; prowadzenie działalności integrującej członków Towarzystwa i środowisko poprzez aktywność kulturalną, rekreacyjną i towarzyską; podejmowanie innych działań zmierzających do realizacji celów Towarzystwa. W zakresie wykonywania zadań będących w sferze zadań publicznych takich jak konsultacje specjalistyczne i prowadzenie szkoleń dla lekarzy, techników, nurków i wszystkich osób i organizacji zainteresowanych zagadnieniami medycyny i techniki hiperbarycznej oraz pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego Towarzystwo prowadzi działalność odpłatną; Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 8.
Członkowie Towarzystwa dzielą się na:
członków honorowych,
członków zwyczajnych,
członków stowarzyszonych,
członków studentów,
członków wspierających.
§ 9.
Członkiem Towarzystwa może być pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemiec, który zajmuje się lub zainteresowany jest problemami medycyny i techniki hiperbarycznej, przedstawi rekomendację przynajmniej 2 członków Towarzystwa i złoży deklarację członkowską.
§ 10.
Członkostwo Towarzystwa nabywa się przez przyjęcie kandydatury przez Zarząd Towarzystwa zwykłą większością głosów w formie uchwały. Od odmowy przyjęcia w poczet członków Towarzystwa zainteresowanemu przysługuje prawo odwołania się do Zgromadzenia Członków, którego uchwała w tym przedmiocie jest ostateczna
.§ 11.
Członek Honorowy PTM i TH – tytuł nadawany przez Zgromadzenie Członków na wniosek Zarządu osobom fizycznym i prawnym w uznaniu szczególnych zasług dla Towarzystwa oraz w dziedzinie medycyny i techniki hiperbarycznej.
§ 12.
Członek Zwyczajny PTM i TH – może zostać osoba pełnoletnia, która aktywnie zaangażowana jest zawodowo lub amatorsko w działalności związanej z nurkowaniem lub środowiskiem hiperbarycznym. Wymogiem dla przyszłego członka jest praktyka lub doświadczenie medyczne lub techniczne oraz posiadanie tytułu naukowego. Kandydat musi zostać pozytywnie zaopiniowany przez dwóch Członków Zwyczajnych.
§ 13.
Członek Stowarzyszony PTM i TH – może nim zostać każda osoba związana zawodowo lub amatorsko z nurkowaniem lub środowiskiem hiperbarycznym. Kandydat musi zostać pozytywnie zaopiniowany przez dwóch Członków Zwyczajnych lub Stowarzyszonych.§ 14.< >Członek Student PTM i TH – może zostać student każdej wyższej uczelni nurkujący lub aktywnie zainteresowany problemami oraz działalnością naukową związaną z medycyną i techniką hiperbaryczną. Kandydat musi zostać pozytywnie zaopiniowany przez dwóch Członków Zwyczajnych. Status Członka Studenta trwa przez okres studiów. Po ich ukończeniu na podstawie wniosku zainteresowanego Zarząd Towarzystwa na najbliższym posiedzeniu powołuje go na Członka Zwyczajnego PTM i TH.
§ 15.
Członek Wspierający PTM i TH – może zostać każda osoba fizyczna lub osoba prawna, instytucja krajowa i zagraniczna, stowarzyszenie, zakład naukowy, zakład opieki zdrowotnej i fundacja współpracujące w dziedzinie medycyny i techniki hiperbarycznej, która poprzez złożenie oświadczenia woli zostanie przyjęta do Towarzystwa przez Zarząd Towarzystwa, który podejmuje w tej sprawie uchwałę. Członek wspierający opłaca składkę członkowską w zadeklarowanej przez siebie wysokości. Członkowie wspierający ustalają z Zarządem Towarzystwa formę i rodzaj wspierania Członek wspierający ma prawo nosić odznakę organizacyjną Towarzystwa, uczestniczyć w pracach i imprezach organizowanych przez Towarzystwo, a z głosem doradczym także w Zgromadzeniu Członków. Członek wspierający ma prawo korzystać z pomocy i urządzeń Towarzystwa. Członek wspierający nie ma czynnego i biernego prawa wyborczego.
§ 16.
Członkowie Zwyczajni, Członkowie Stowarzyszeni i Członkowie Studenci Towarzystwa zobowiązani są:
brać czynny udział w pracach Towarzystwa, przestrzegać postanowień statutu, regulaminów oraz uchwał władz Towarzystwa, postępować zgodnie z zasadami etyki zawodowej i koleżeństwa w stosunkach między członkami i nie naruszać solidarności organizacyjnej, dbać o dobre imię Towarzystwa, swoją postawą i działalnością przyczyniać się do wzrostu roli i znaczenia Towarzystwa, popierać i czynnie wspierać cele Towarzystwa, zabiegać o poprawę opinii społecznej i klimatu wokół medycyny i techniki hiperbarycznej regularnie płacić składki członkowskie.
§ 17.
Członek Zwyczajny, Członek Stowarzyszony i Członek Student Towarzystwa posiada następujące uprawnienia:
przysługuje mu czynne i bierne prawo wyborcze do władz Towarzystwa, prawo uczestniczenia w spotkaniach, imprezach i innych działaniach wynikających z realizacji celów Towarzystwa, posiadać legitymację Towarzystwa i nosić odznaki Towarzystwa, wnioskować we wszystkich sprawach dotyczących celów i funkcji Towarzystwa, korzystać w swej działalności z opieki, gwarancji i rekomendacji Towarzystwa, korzystać z lokalu Towarzystwa, korzystać z urządzeń technicznych, szkolenia, poradnictwa i obsługi prawnej, stawianych do dyspozycji członków Towarzystwa.
§ 18.
Obowiązku płacenia składek nie mają Członkowie Honorowi. Praca członka na rzecz Towarzystwa wykonywana jest honorowo, z wyjątkiem członków zatrudnionych w Towarzystwie na podstawie umowy o pracę, o dzieło, zlecenie. Za szczególnie duży wkład pracy, o którym mowa w ust. 2 członkom Towarzystwa mogą być przyznawane odznaki i wyróżnienia, o których mowa w § 5 ust. 2 statutu oraz nagrody.
§ 19.
Utrata członkostwa następuje przez skreślenie lub wykluczenie z listy członków Towarzystwa. Skreślenie z listy członków Towarzystwa dokonuje Zarząd w następujących przypadkach: rezygnację na piśmie złożoną na ręce Zarządu. nieusprawiedliwione zaleganie przez członka, mimo pisemnego upomnienia, z opłatą składek za okres przekraczający 1 rok, śmierci członka. Wykluczenie członka dokonuje Zarząd Towarzystwa w następujących przypadkach: prowadzenia działalności rażąco sprzecznej ze Statutem oraz uchwałami Towarzystwa, popełnienia czynu, który dyskwalifikuje daną osobę, jako członka Towarzystwa lub godzi w dobre imię Towarzystwa, postępowanie niezgodne z ogólnie przyjętymi normami etycznymi, orzeczenia wykluczenia przez Honorowy Sąd Koleżeński, utratę praw obywatelskich w wyniku prawomocnego wyroku sądu, na pisemny umotywowany wniosek przynajmniej 10 członków Towarzystwa. Przed podjęciem uchwały w sprawach określonych w ust. 2 pkt. a i b oraz ust. 3 Zarząd umożliwia członkowi złożenie wyjaśnienia na piśmie lub osobiście na posiedzeniu Zarządu. Od uchwały Zarządu w sprawie, o której mowa w ust. 2 pkt. a i b oraz ust. 3 członek może odwołać się w terminie 30 dni od podjęcia uchwały lub powzięcia o niej wiadomości do Zgromadzenia Członków. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Zarządu Towarzystwa. Uchwały Zgromadzenia Członków są ostateczne.
Rozdział IV
Struktura organizacyjna i zasady działania Towarzystwa
§ 20.
Towarzystwo prowadzi działalność ogólnokrajową, regionalną i specjalistyczną. Do prowadzenia działalności specjalistycznej mogą być powoływane sekcje
§ 21.
Sekcje specjalistyczne są powoływane przez Zarząd Towarzystwa stosownie do potrzeb.
Rozdział V
Władze Towarzystwa
A. Postanowienia ogólne
§ 22.
Władzami Towarzystwa są:
Walne Zgromadzenie Członków, Zarząd, Komisja Rewizyjna, Honorowy Sąd Koleżeński. Kadencja wszystkich władz wybieralnych Towarzystwa trwa 3 lata. Wybór władz Towarzystwa odbywa się w głosowaniu tajnym. Członkowie władz pełnią swoje funkcje honorowo. W razie ustąpienia członka z danego organu władz Towarzystwa i w innych uzasadnionych przypadkach organ ten może wybrać nowego członka z tym, że liczba takich członków nie może przekraczać 1/3 ogólnej liczby członków pochodzących z wyboru dokonanego przez Zgromadzenie, zaś kadencja tych wybranych członków trwa do najbliższego Walnego Zgromadzenia. Nadzwyczajne Zgromadzenie Członków może odwołać członka władz naczelnych przed upływem kadencji. W takim wypadku Zgromadzenie dokonuje wyboru nowego członka na okres do upływu kadencji. Uchwały wszystkich władz Towarzystwa zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych do głosowania, o ile dalsze postanowienia statutu nie stanowią inaczej. Jeżeli w pierwszym terminie na posiedzeniu danego organu władzy nie uczestniczy co najmniej połowa liczby uprawnionych, wówczas w drugim terminie posiedzenia uchwały mogą być podjęte większością głosów oddanych przez delegatów lub członków obecnych. Drugi termin powinien być podany w zawiadomieniu o posiedzeniu i nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie co najmniej pół godziny po pierwszym terminie. Członkowie Komisji Rewizyjnej i Honorowego Sądu Koleżeńskiego nie mogą być członkami innych władz Towarzystwa, jednak mogą brać udział w ich posiedzeniach z głosem doradczym. udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Towarzystwa w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej "osobami bliskimi", przekazywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach, wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Towarzystwa. zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Towarzystwa, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich.
B. Walne Zgromadzenie Członków
Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Towarzystwa. Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne. Walne Zgromadzenie Członków zwoływane jest przez Zarząd. Nadzwyczajne Zgromadzenie Członków zwoływane jest przez Zarząd: z własnej inicjatywy, na żądanie Komisji Rewizyjnej, na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków. O Zgromadzeniach Członków Zarząd powiadamia o jego terminie, miejscu i propozycjach porządku obrad wszystkich członków listami poleconymi lub w każdy inny skuteczny sposób co najmniej 14 dni przed terminem rozpoczęcia obrad. W Walnym Zgromadzeniu powinna uczestniczyć co najmniej połowa członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie. W drugim terminie Walne Zgromadzenie może skutecznie obradować bez względu na liczbę uczestników. W Walnym Zgromadzeniu mogą uczestniczyć członkowie honorowi, zwyczajni i stowarzyszeni Towarzystwa. Członkowie wspierający i zaproszeni goście mają głos doradczy. § 27.< >Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Członków należy: wysłuchanie i zatwierdzenie sprawozdania Prezesa Zarządu z działalności Towarzystwa w minionej kadencji; wysłuchanie sprawozdania Komisji Rewizyjnej z działalności Towarzystwa, zwłaszcza finansowej; wysłuchanie sprawozdania Honorowego Sądu Koleżeńskiego; udzielenie – po wysłuchaniu wniosku Komisji Rewizyjnej – absolutorium ustępującemu Zarządowi; uchwalenie programu działania Towarzystwa; wybór Prezesa i członków Zarządu; wybór Komisji Rewizyjnej; wybór Honorowego Sądu Koleżeńskiego oraz zatwierdzanie jego orzeczeń, uchwalenie statutu Towarzystwa lub jego zmiany; podejmowania uchwał w sprawie powoływania przez Zarząd innych organizacji, nadawanie członkostwa honorowego Towarzystwa; nadawanie godności Honorowego Prezesa Zarządu Towarzystwa; rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu wniesionych przez członków Towarzystwa; rozpatrywanie skarg członków Towarzystwa na działalność Zarządu; podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania Towarzystwa. Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów. Odwołanie Prezesa, członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego Towarzystwa wymaga kwalifikowanej większości 50% plus 1 głos przy obecności połowy członków Towarzystwa w 1-szym terminie i bez względu na liczebność w 2-gim terminie. Każdemu członkowi przysługuje tylko 1 głos. Zgromadzenie otwiera Prezes Zarządu, a po otwarciu Zgromadzenie wybiera przewodniczącego albo prezydium Zjazdu oraz zatwierdza porządek obrad. Szczegółowy tryb przeprowadzania Zgromadzenia i wyborów do władz Towarzystwa określa regulamin zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie Członków. Projekt regulaminu przedstawia Zgromadzeniu Zarząd Towarzystwa.
C. Zarząd Towarzystwa
§ 28.
Zarząd składa się z 5 do 11 członków wybieranych na 3-letnią kadencję. Prezes kieruje pracami Zarządu. Zarząd składa się z Prezesa, 2-ch Wiceprezesów, sekretarza, skarbnika i 2 do 6 członków Zarządu. Prezesa, Wiceprezesów i Członków powołuje i odwołuje Walne Zgromadzenie Członków na 3-letnią kadencję. Zarząd konstytuuje się na pierwszym po wyborach zebraniu. Zarząd może dokooptować do swojego składu dodatkowych członków, jednak w liczbie nie większej niż 1/3 ogólnej liczby członków Zarządu
§ 29.
Zarząd kieruje działalnością Towarzystwa i reprezentuje je na zewnątrz. Z zastrzeżeniem § 48 statutu do reprezentowania Towarzystwa wymagane jest łączne działanie dwóch członków Zarządu, z tym wszakże wyjątkiem, że funkcję kierownika zakładu pracy w rozumieniu prawa pracy w sprawach nie zastrzeżonych dla Zarządu pełni Prezes Zarządu lub inny członek zarządu upoważniony przez Zarząd. Zarząd może udzielać osobom kierującym pracą biura Zarządu Towarzystwa stałych pełnomocnictw ogólnych do działania w imieniu Towarzystwa .
§ 30.
Do zakresu działania kompetencji Zarządu należy:
realizacja uchwalonego przez Zgromadzenie Członków programu Towarzystwa oraz innych uchwał Zgromadzenia; kierowanie bieżącą pracą Towarzystwa i zarządzanie jego majątkiem; kierowanie bezpośrednią działalnością gospodarczą Towarzystwa oraz wykonywanie praw wspólnika i akcjonariusza w spółkach z udziałem Towarzystwa; powołanie sekretarza i skarbnika Zarządu; Wydawanie biuletynów i książek związanych ze statutową działalnością Towarzystwa; ustalanie wysokości składek członkowskich; wnioskowanie o nadanie honorowego członkostwa; przyjmowanie nowych członków Towarzystwa; zwoływanie Walnego i Nadzwyczajnego Zgromadzenia Członków; realizacja innych zadań związana z bieżącą działalnością Towarzystwa.
§ 31.
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, jednak co najmniej dwa razy w roku. W razie potrzeby zatrudnienia członka Zarządu stosunek pracy w imieniu Towarzystwa nawiązuje Prezes Zarządu.
§ 32.
Komisja Rewizyjna składa się z 3 do 5 członków Towarzystwa nie będących członkami Zarządu, wybranych przez Walne Zgromadzenie. Komisja Rewizyjna wybiera spośród swoich członków w głosowaniu tajnym przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza. Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy: kontrolowanie co najmniej raz w roku całokształtu działalności Zarządu Towarzystwa ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej w powiązaniu z działalnością merytoryczną; zgłaszanie na posiedzeniach Zarządu wniosków w sprawie działalności Towarzystwa oraz żądanie wyjaśnień; składanie na Zgromadzeniu Członków sprawozdań ze swej działalności oraz występowanie z wnioskiem w sprawie udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi; przedstawianie Zarządowi protokołów pokontrolnych wraz z wnioskami; prowadzenie okresowych kontroli opłacania składek członkowskich; występowanie z wnioskiem o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, żądanie od Zarządu Towarzystwa przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Towarzystwa, h. żądanie od członków Zarządu złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień.
§ 33.
Komisja Rewizyjna działa w oparciu o uchwalony przez siebie regulamin. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej i w razie potrzeby inni jej członkowie mają prawo uczestnictwa z głosem doradczym w posiedzeniach Zarządu Towarzystwa. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą:
a) być członkami Zarządu Towarzystwa ani pozostawać z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia,
b) być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej,
c)pobierać żadnego wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w Komisji Rewizyjnej Towarzystwa.
d) łączyć członkostwa w Komisji Rewizyjnej ze stosunkiem pracy z Towarzystwem.
E. Honorowy Sąd Koleżeński
§ 34.
Honorowy Sąd Koleżeński składa się z 3 do 5 członków Towarzystwa nie będących członkami Zarządu, wybranych przez Walne Zgromadzenie. Honorowy Sąd Koleżeński wybiera spośród swoich członków w głosowaniu tajnym przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.
§ 35.
Do zakresu działania Honorowego Sądu Koleżeńskiego należy: rozstrzyganie sporów powstałych między członkami na tle statutowej działalności Towarzystwa; rozpoznawanie spraw wynikających z nieprzestrzegania obowiązków członka Towarzystwa; rozpoznawanie każdego pisemnego wniosku członka Towarzystwa poza wnioskami i skargami wniesionymi na władze Towarzystwa. Sąd zbiera się na pisemny wniosek członka Towarzystwa i ustosunkowuje się do jego wniosku w terminie nie dłuższym niż 1 miesiąc. Sąd zamyka postępowanie wydaniem orzeczenia, które podaje do wiadomości wszystkich członków. Stronom sporu przysługuje odwołanie od orzeczenia Honorowego Sądu Koleżeńskiego do najbliższego Walnego Zgromadzenia. Orzeczenia Sądu zapadają w pełnym składzie.
§ 36.
Honorowy Sąd Koleżeński składa sprawozdanie ze swej działalności Zgromadzeniu Członków.
§ 37.
Honorowy Sąd Koleżeński rozpatruje sprawy w 3-osobowych zespołach orzekających, z tym, że w zespole orzekającym nie może uczestniczyć członek Sądu, jeżeli rozpatrywana jest sprawa, która dotyczy go osobiście lub osoby, z którą łączy go taki stosunek osobisty lub służbowy, który mógłby wywołać wątpliwości co do jego bezstronności. Honorowy Sąd Koleżeński może rozpatrywać sprawy na sesjach wyjazdowych w miejscach będących właściwymi dla stron konfliktu. Od orzeczeń Honorowego Sądu Koleżeńskiego przysługuje odwołanie do Najbliższego Zgromadzenia Członków za pośrednictwem tego Sądu. Uchwała Zgromadzenia jest ostateczna.
§ 38.
Honorowy Sąd Koleżeński może wymierzać następujące kary organizacyjne:
upomnienie, nagana, zawieszenie w prawach członka na okres do dwóch lat, wykluczenie z Towarzystwa.
Rozdział VI
Sekcje
§ 39.
Sekcje specjalistyczne tworzy Zarząd Towarzystwa w celu prowadzenia działalności statutowej przez członków o podobnych zainteresowaniach zawodowych. Sekcje stanowią forum wymiany poglądów i dyskusji w tym zakresie. Do zadań sekcji w szczególności należy: ustalenie okresowych planów pracy; prowadzenie działalności popularyzującej zagadnienia specjalistyczne z różnych dziedzin medycyny i techniki hiperbarycznej, a zwłaszcza nowych osiągnięć; organizowanie sympozjów zawodowych o charakterze naukowym we współpracy z Zarządem Towarzystwa; popularyzacja zasługująca na uwagę członków sekcji polskiej i obcej literatury przedmiotu. Działalność sekcji prowadzona jest w oparciu o preliminarz wydatków na realizację zadań sekcji zatwierdzonych przez Zarząd Towarzystwa. Środki na działalność sekcji mogą pochodzić również z dobrowolnych wpłat członków sekcji. Zarząd Towarzystwa może ustalić regulamin funkcjonowania sekcji.
§ 40.
Każdy członek Towarzystwa ma prawo uczestniczyć w pracach swobodnie wybranych sekcji, składając jej zarządowi odpowiednie oświadczenie o przystąpieniu do sekcji.
§ 41.
Władzami sekcji są:
walne zebranie, zarząd, komisja rewizyjna.
§ 42
Walne zebranie sekcji jest najwyższą władzą sekcji. Walne zebranie sekcji jest zwoływane przez zarząd jako zwyczajne i nadzwyczajne.
Członkowie sekcji powinni być zawiadomieni o terminie, miejscu i porządku obrad walnego zebrania sekcji co najmniej na 14 dni przed terminem.
Zwyczajne walne zebranie sekcji jest zwoływane raz na 2 lata.
Nadzwyczajne walne zebranie sekcji jest zwoływane: z inicjatywy zarządu sekcji, na żądanie komisji rewizyjnej sekcji, na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków sekcji, na żądanie Zarządu Towarzystwa. Nadzwyczajne walne zebranie sekcji powinno być zwołane w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia wniosku i obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§ 43.
Zarząd Sekcji składa się z od 3 do 5 członków. Zarząd sekcji wybiera spośród swoich członków w głosowaniu tajnym przewodniczącego, sekretarza i skarbnika. Posiedzenia zarządu sekcji odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.
§ 44.
Do zakresu działania zarządu sekcji należy:
kierowanie bieżącą działalnością sekcji, reprezentowanie sekcji na zewnątrz, uchwalanie planu działalności i projektu planu wydatków, składanie Zarządowi Towarzystwa corocznych sprawozdań z działalności sekcji.
§ 45.
Komisja rewizyjna sekcji składa się z 3 członków. Komisja rewizyjna sekcji wybiera spośród swoich członków w głosowaniu tajnym przewodniczącego i sekretarza.
§ 46.
Do zakresu działania komisji rewizyjnej sekcji należy:
przeprowadzanie co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności koła ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej, zgłaszanie na posiedzenia zarządu sekcji wniosków w sprawie działalności koła oraz żądanie wyjaśnień, składanie na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym sprawozdania z działalności i występowania z wnioskiem o udzielenie absolutorium ustępującemu zarządowi sekcji.
§ 47.
Do władz sekcji stosuje się odpowiednio postanowienia Statutu § 22 ust. 3 i 5 oraz § 23.
Rozdział VII
Majątek i działalność gospodarcza towarzystwa
§ 48.
Majątek Towarzystwa tworzą: ruchomości będące własnością Towarzystwa, inne prawa majątkowe, środki pieniężne. Majątek ten służy realizacji statutowych celów Towarzystwa
Majątek Towarzystwa powstaje z następujących źródeł: składek członkowskich, dotacji, darowizn, spadków i zapisów, dochodów z własnej działalności gospodarczej i organizowanych odpłatnie imprez, dywidendy należnej Towarzystwu z tytułu uczestnictwa w spółkach kapitałowych, dochodów z majątku Towarzystwa, ofiarności publicznej.
§ 49.
1. Cały dochód Towarzystwa przeznaczony jest na realizację celów statutowych.
2.Towarzystwo może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów statutowych z tym, że cały dochód z tej działalności jest przeznaczony na realizację celów statutowych Towarzystwa.
§ 50.
Towarzystwo może tworzyć spółki i przystępować do już istniejących.
§ 51
Zarząd zarządza majątkiem i funduszami Towarzystwa.
1.Do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych Towarzystwa uprawnieni są prezes samodzielnie lub dwóch członków Zarządu łącznie .
2.Zarządy sekcji gospodarują funduszami w ramach budżetu i udzielonego im przez Zarząd Towarzystwa pełnomocnictwa ogólnego.
§ 52.
Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Towarzystwa, sekcji i innych wewnętrznych jednostek organizacyjnych ustala Zarząd Towarzystwa zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Rozdział VIII
Zmiana statutu i rozwiązanie Towarzystwa
§ 53.
Przyjęcie statutu i jego zmian wymagają uchwały Walnego Zgromadzenia Członków Towarzystwa wymaga większości 2/3 głosów przy obecności połowy członków Towarzystwa w 1-szym terminie i bez względu na liczebność w 2-gim terminie.
§ 54.
Towarzystwo może być rozwiązane na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Członków podjętej większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków, oraz w innych przypadkach przewidzianych w przepisach prawa. Walne Zgromadzenie podejmując uchwałę o rozwiązaniu Towarzystwa określa sposób likwidacji i przeznaczenia majątku Towarzystwa. Likwidatorami są członkowie Zarządu Towarzystwa wyznaczeni przez Walne Zgromadzenie Członków. Pozostały po likwidacji majątek Towarzystwa przeznacza się na cele społeczne związane z działalnością medyczną.
Rozdział IX
Postanowienia końcowe
§ 55.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie postanowienia prawa o stowarzyszeniach.